Bartosz Wojciechowski
Polecane książki i filmy
Polecane książki
„Powiedz mi jakie książki czytasz a powiem ci kim jesteś” – zdanie, które zapewne każdy z nas słyszał. Książki, które nas kształtują, budują, zmieniają nasz światopogląd i myślenie.
Filozofia, polityka
Blask wolności – o. Ludwik Wiśniewski
Blask wolności to krótki esej na temat pojęcia wolności. Przedstawiana jest wolność w rozumieniu chrześcijańskim, ale nie tylko. O. Wiśniewski przedstawia swoją interpretację myśli św. Tomasza z Akwinu – jednego z najwybitniejszych filozofów. Książka rzuca światło na nieco inną interpretację prawa naturalnego, moralności i tytułowej wolności.
Tak umierają demokracje – Steven Levitsky, Daniel Ziblatt
Tak umierają demokracje to case study odejścia od demokracji. Autorzy pokazują historie różnych państw, które odchodziły, odchodzą lub odeszły od ideałów demokracji. Autorzy przestrzegają też przed realnymi zagrożeniami i przedstawiają listę cech i działań polityków, które powinny wzbudzić nasz niepokój.
Krótka historia wolności – Jason Brennan, David Schmidtz
Opowieść jak rozwijała się wolność, jakie kroki podejmowała ludzkość, aby być w tym miejscu gdzie jesteśmy obecnie. Krok po kroku poznajemy historię wolności handlu, wolności prasy, słowa, religii, a także wolności psychologicznej. Dlaczego opłacało się i opłaca nam się wybierać wolność – to pytanie przewodnie tej książki.
Ideologie naszych czasów – Władysław Kulesza
Trudno tę książkę oceniać w jakiejkolwiek kategorii – to bardziej przewodnik i podręcznik po myślach politycznych ostatnich dwustu lat. Polecam każdemu, kto chciałby zagłębić się w świat myśli politycznej.
Requiem dla amerykańskiego snu – Noam Chomsky
Noam Chomsky – znany językoznawca i publicysta przedstawia swoje spojrzenie na słynną wizję „American dream”. Publikacja dostępna zarówno w formie książki jak i filmu. Chomsky krytykuje tradycyjne zapatrywanie na świat demokracji i liberalizmu, pokazując konsekwencje, które można już dostrzec.
O sztuce miłości – Erich Fromm
Filozoficzno-psychologiczna analiza jednego z najważniejszych zagadnień w życiu człowieka – miłości. Fromm przedstawia różne jej aspekty i zależności wobec ludzi, pracy i świata. Pokazuje co miłości zagraża i dowodzi, że miłości można się nauczyć
Naukowe, popularnonaukowe
Krótka historia czasu – Stephen Hawking
Krótka historia czasu to najpopularniejsza książka tego wybitnego fizyka. Hawking opisuje w niej różne teorie powstania wszechświata.
Erystyka (dialektyka Erystyczna) – Arthur Schopenhauer
Tematem pozamerytorycznej argumentacji zajmowano się od wieków. Już Platon w „Gorgiaszu” przedstawiał sztukę retoryki (sofistyki) jako tą, która daje moc wygrywania sporów pomimo braku wiedzy w danym zakresie. Schopenhauer wypisał wiele technik retorycznych, w krótkiej i zwięzłej formule. Warto je poznać, aby zauważyć jak często jesteśmy wystawiani na manipulację.
Między grupami. Przewodnik po relacjach międzyludzkich. – Natasza Kosakowska-Berezecka, Tomasz Besta
„Między grupami’ to praca, która podsumowuje dorobek najwybitniejszych psychologów społecznych ostatnich lat. Konfrontuje wyniki badań z obserwacjami i doświadczeniem obojga autorów. Dane, które są przedstawione mogą wiele osób zadziwić.
Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? – Jonathan Haidt
Jonathan Haidt – psycholog społeczny i badacz moralności podjął się odpowiedzi na tytułowe pytanie: dlaczego dzieli nas religia i polityka. Odpowiedź nie jest oczywista. Ciekawa propozycja, w której pokazywane są różne odpowiedzi na to pytanie i różne perspektywy ideowe. Wszystkie odpowiedzi są poparte badaniami naukowymi z wielu różnych dziedzin. Chociaż autor, moim zdaniem, pokłada nieco nadmierne przywiązanie do determinizmu, to książkę warto przeczytać ze względu na analizę problemu ze strony psychologicznej i socjologicznej.
21 lekcji na XXI wiek – Yuval Noah Harari
„21 lekcji na XXI wiek” to ciekawe spostrzeżenie na świat, na rzeczywistość i na problemy z jakimi musimy się zmierzyć. Harari przedstawia w przystępnej formie 21 jeden wyzwań, przed którymi stoi ludzkość.
Wartościowe
Człowiek w poszukiwaniu sensu – Victor E. Frankl
Książka, którą trudno obrać w jakąkolwiek kategorię. Autor opowiada o tragicznych wydarzeniach, które go dotknęły jako więźnia obozu koncentracyjnego. Jednocześnie jako profesor neurologii i psychiatrii poddaje pod analizę zachowania ludzi w obliczu trudnych doświadczeń, których był sam świadkiem.
Sztuka Czułości – Joanna Podsadecka, Jak Kaczkowski
Sztuka Czułości to książka, w której dwie poruszające historie przeplatane są cytatami ks. Jana Kaczkowskiego. Pierwszą z opowieści jest historia Barbary Borowieckiej. Daje ona świadectwo swojego życia – opowiada o dzieciństwie, o matce która ją krzywdziła i o gwałtach, które dopuścił się na niej ksiądz z pobliskiej parafii. Druga historia przedstawia życie Marka Kuligowskiego, który popadł w depresję po śmierci żony. Spotkanie z ks. Kaczkowskim dało im obu siłę i pozwoliło pomimo bólu spojrzeć na świat z innej perspektywy.
Teraz albo nigdy, Instrukcja obsługi solniczki – Szymon Hołownia
Publicystyka Szymona Hołowni jest specyficzna, bo pochodzi od serca. Jest po prostu tym jak autor patrzy na świat, co dostrzega, nie bawi się w owijanie w bawełnę czy w zbędne teoretyzowanie. „Teraz albo nigdy” i „Instrukcja obsługi solniczki” to zbiory felietonów pisanych dla „Tygodnika Powszechnego”.
Fabryka jutra – Szymon Hołownia
Kolejna książka tego autora, tym razem o jego wejściu w świat polityki. To opowieść o marzeniach i nadziei, którą mieli wszyscy związani z założonym przez niego ruchem społecznym.
Biografie
Jan Kaczkowski. Życie pod prąd – Przemysław Wilczyński
Ksiądz Jan Kaczkowski to postać nietuzinkowa. Ksiądz, który przez swoją posługę pokazywał dla wielu „inną twarz Kościoła”. Przede wszystkim był blisko ludzi, przy ich problemach. Życie ks. Kaczkowskiego to też zderzenie teorii z praktyką. To też historia eksperta, doktor bioetyki, który założył Puckie Hospicjum, a później sam stał się jego podopiecznym. Niezwykle wzruszająca i przejmująca historia.
Beletrystyka
Nagle W głębi Lasu – Amos Oz
„Nagle w głębi lasu” to książka przedstawiająca bohaterów dziecięcych, ale skierowana jest zarówno do odbiorcy dorosłego jak i dzieci. Podobnie jak „Mały książę” przedstawia świat z dwóch perspektyw. Powieść ta przedstawia i karykaturuje wszechobecne kłamstwo, obłudę, brak zdolności do przyznania się do błędu, ślepota na drugiego człowieka.
„Nowy wspaniały świat” – Aldous Huxley
„Nowy wspaniały świat” to antyutopia, która czerpie dużo idei z „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984” Orwella, wnosząc jednocześnie swój unikatowy wkład w patrzenie na stosunek jednostki do systemu totalitarnego. W powieści przedstawiono trzy różne reakcje i sposoby wyrażenia sprzeciwu wobec zastanych norm.
Polecane filmy i seriale
Są takie filmy, które po prostu trzeba obejrzeć! Przygotowałem listę, na której znalazły się, według mnie, najciekawsze propozycje
Dokument
- Dylemat społeczny – The Social Dilemma (2020)
Polityczne
- Czwarta władza (2017)
Dramat
Komediodramat, melodramat
- Mistrz i Małgorzata (Serial TV, 2005)
- After life (Serial Netflix, 2019)
Sci-fi
- Raport mniejszości (2002)
- Dystrykt 9 (2009)
- Avatar (2009)
- Prometeusz (2012)
- A.I. Sztuczna inteligencja (2001)
- Elysium (2013)
- Powrót do przyszłości (1985)
- Pojutrze (2004)
- Igrzyska Śmierci (4 części: 2012,2013,2014,2015)
- Gwiezdne wojny
- Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016)
- Obi Wan (Serial Disney, 2022, gwiezdne wojny)
- Ad Astra (2019)
- Nowy Początek (2016)
- Marsjanin (2015)
- Niezgodna (2014)
Animowany
- Coco (2017)
- Onward (Naprzód) (2020)
- Król Lew (1994)
- Zwierzogród (2016)
- Jak wytresować smoka (2010)
- Mały Książę (2015)
Komedia/ komedia romantyczna
- Idiokracja (2006)
- Życie jest piękne (1997)
- Love, Rosie (2014)
- Love, Simon (2018)
Muzyczny
- Szkoła rocka (2003)
- Dirty Dancing (1987)
- Mamma Mia! (2008)
- La La Land (2016)
Polecane filmiki na YouTube
Przygotowałem playlistę na YouTube, na której można znaleźć wiele ciekawych filmów. Poza tym szczególnie polecam kanały: Monika Jaruzelska zaprasza, kanały Szymona Pękały (Szymon mówi, Wojna idei) i Kurzgesagt – In a Nutshell